Linear LT3048EDC-15#TRPBF
LT3048EDC-15#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3048EDC-15#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
Brief Description
IC REG DL BOOST/LINEAR 8DFN
Datasheet Download
LT3048EDC-15#TRPBF.pdf
Availability of LT3048EDC-15#TRPBF
QUANTITY
LT3048EDC-15#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3048EDC-15#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3048EDC-15#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TopologyStep-Up (Boost) (1), Linear (LDO) (1)
FunctionAny Function
Number of Outputs2
Frequency - Switching2.2MHz
Voltage/Current - Output 116.1V, 300mA
Voltage/Current - Output 215V, 45mA
Voltage/Current - Output 3-
w/LED DriverNo
w/SupervisorNo
w/SequencerNo
Voltage - Supply2.7 V ~ 4.8 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3048EDC-15#TRPBF
Related LinksLT3048EDC, LT3048EDC-15#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3048EDC-15#TRPBF Details Description
Related parts for LT3048EDC-15#TRPBF
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
FUSE JOINT 5A 440V CYLINDRICAL datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR DI-MAG SPEED datasheet.pdf
LP1N 5.08/03/90 3.2SN OR datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 380MA 2.73 OHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1.5A 330 MOHM TH datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf