Linear LT3060EDC-15#TRPBF
LT3060EDC-15#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3060EDC-15#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.1A 8DFN
Datasheet Download
LT3060EDC-15#TRPBF.pdf
Availability of LT3060EDC-15#TRPBF
QUANTITY
LT3060EDC-15#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3060EDC-15#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3060EDC-15#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3060EDC-15#TRPBF
Related LinksLT3060EDC, LT3060EDC-15#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3060EDC-15#TRPBF Details Description
Related parts for LT3060EDC-15#TRPBF
BOARD TERMINAL TURRET DBL 26POS datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TSM HP HI STRENGTH DISC 2" A MED datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 25MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 20A SOT227 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONNECTOR 32POS RA TERM DIN datasheet.pdf
381 TB RIS CLA DIP SOLID datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 4POS SILVER SLDR datasheet.pdf