Linear LT3065MPMSE-1.2#TRPBF
LT3065MPMSE-1.2#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3065MPMSE-1.2#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.5A 12MSOP
Datasheet Download
LT3065MPMSE-1.2#TRPBF.pdf
Availability of LT3065MPMSE-1.2#TRPBF
QUANTITY
LT3065MPMSE-1.2#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3065MPMSE-1.2#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3065MPMSE-1.2#TRPBF
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.8 V ~ 45 V
Current - Limit (Min)520mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3065MPMSE-1.2#TRPBF
Related LinksLT3065MPMS, LT3065MPMSE-1.2#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3065MPMSE-1.2#TRPBF Details Description
Related parts for LT3065MPMSE-1.2#TRPBF
CAP FILM 8200PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CABINET STEEL 18.1X40.8X84.1 GRY datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 1.1KVAC SCREW datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
100UF 100V 12,5X20MM 105C 7000H datasheet.pdf