Murata Electronics North America OKX-T/16-D12N-C
OKX-T/16-D12N-C picture photo
Mfg. Part Number
OKX-T/16-D12N-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC SIP 80W 0.75-5.5V
Datasheet Download
OKX-T/16-D12N-C.pdf
Availability of OKX-T/16-D12N-C
QUANTITY
OKX-T/16-D12N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of OKX-T/16-D12N-C
Internal Part NumberEIS-OKX-T/16-D12N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOkami™ Series Non-Isolated Point of Load DC/DC Converters
Featured ProductOkami Series Non-Isolated Point of Load DCDC Converters
Standard Package114
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesOkami™ OKX-T/16-D12
PackagingTube
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8.3V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.75 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.37" W x 0.50" H (50.8mm x 9.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OKX-T/16-D12N-C
Related LinksOKX-T/1, OKX-T/16-D12N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
OKX-T/16-D12N-C Details Description
Related parts for OKX-T/16-D12N-C
CONN HEADER 24POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC SMB datasheet.pdf
RES 1.749K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 20COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CABLE 5COND 10AWG BLACK datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
0.8MM B TO B PLUG ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf