Littelfuse LT600602CR
LT600602CR picture photo
Mfg. Part Number
LT600602CR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS
Datasheet Download
LT600602CR.pdf
Availability of LT600602CR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT600602CR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT600602CR
Internal Part NumberEIS-LT600602CR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLT
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass T
Fuse Size1" Dia x 1.563" L (25.4mm x 39.7mm)
Number of Circuits2
Voltage600V
Current Rating60A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT600602CR
Related LinksLT600, LT600602CR Datasheet, Littelfuse Distributor
LT600602CR Details Description
Related parts for LT600602CR
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
FILTER SAW 2.4485 GHZ MOBILE SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
VAL-U-LOK SKT PHBZ AU 22-26AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FEED BAR RETAINER datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0043UF RADIAL datasheet.pdf