Linear LT6656AIDC-2.5#TRPBF
LT6656AIDC-2.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT6656AIDC-2.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 6DFN
Datasheet Download
LT6656AIDC-2.5#TRPBF.pdf
Availability of LT6656AIDC-2.5#TRPBF
QUANTITY
LT6656AIDC-2.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6656AIDC-2.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT6656AIDC-2.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT6656 - 1µA Precision Series Voltage Reference
Featured ProductLT®6656 Precision Series
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz30ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz80µVrms
Voltage - Input3 V ~ 18 V
Current - Supply1.5µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6656AIDC-2.5#TRPBF
Related LinksLT6656AIDC, LT6656AIDC-2.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT6656AIDC-2.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT6656AIDC-2.5#TRPBF
KEYBOARD EXTENSION PS/2 2M datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Y5V 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 12POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
T5007, 1 N/C + 1 N/O, S. STEEL H datasheet.pdf
SPLIT WRAP SLEEVE .50"ID BLK datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 3% 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 125VDC datasheet.pdf