Linear LT6656AIS6-1.25#TRPBF
LT6656AIS6-1.25#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT6656AIS6-1.25#TRPBF
Brief Description
IC VREF SERIES 1.25V TSOT23-6
Datasheet Download
LT6656AIS6-1.25#TRPBF.pdf
Availability of LT6656AIS6-1.25#TRPBF
QUANTITY
LT6656AIS6-1.25#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6656AIS6-1.25#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT6656AIS6-1.25#TRPBF
Featured ProductLT®6656 Precision Series
Standard Package2,500
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz30ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz50µVrms
Voltage - Input2.2 V ~ 18 V
Current - Supply1.5µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6656AIS6-1.25#TRPBF
Related LinksLT6656AIS6, LT6656AIS6-1.25#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT6656AIS6-1.25#TRPBF Details Description
Related parts for LT6656AIS6-1.25#TRPBF
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32TSOP datasheet.pdf
CABLE GLAND IP54 PLASTIC PG 11 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
HOLDER LED SRL 5MM RED datasheet.pdf
DIE PIN AND SOCKET 69875 18-14 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 210MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf