Linear LT6656BCDC-4.096#TRPBF
LT6656BCDC-4.096#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT6656BCDC-4.096#TRPBF
Brief Description
IC VREF SERIES 4.096V 6DFN
Datasheet Download
LT6656BCDC-4.096#TRPBF.pdf
Availability of LT6656BCDC-4.096#TRPBF
QUANTITY
LT6656BCDC-4.096#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6656BCDC-4.096#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT6656BCDC-4.096#TRPBF
Featured ProductLT®6656 Precision Series
Standard Package2,500
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)4.096V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz30ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input4.596 V ~ 18 V
Current - Supply1.5µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6656BCDC-4.096#TRPBF
Related LinksLT6656BCDC-, LT6656BCDC-4.096#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT6656BCDC-4.096#TRPBF Details Description
Related parts for LT6656BCDC-4.096#TRPBF
HDI PIN ASSY 4 ROW 280 POS datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS232 5V 18-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END MALE 5POS 4M datasheet.pdf
SURFACE BELT 3X18-15/16" A VFN datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A 14VSON datasheet.pdf