Linear LT6656BCS6-4.096#TRPBF
LT6656BCS6-4.096#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT6656BCS6-4.096#TRPBF
Brief Description
IC VREF SERIES 4.096V TSOT23-6
Datasheet Download
LT6656BCS6-4.096#TRPBF.pdf
Availability of LT6656BCS6-4.096#TRPBF
QUANTITY
LT6656BCS6-4.096#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6656BCS6-4.096#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT6656BCS6-4.096#TRPBF
Featured ProductLT®6656 Precision Series
Standard Package2,500
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)4.096V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz30ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input4.596 V ~ 18 V
Current - Supply1.5µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6656BCS6-4.096#TRPBF
Related LinksLT6656BCS6-, LT6656BCS6-4.096#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT6656BCS6-4.096#TRPBF Details Description
Related parts for LT6656BCS6-4.096#TRPBF
CONN PLUG INSUL SOLDERLESS WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW LLDS datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A SO-8FL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
FUSE 175A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X18-15/16"A MED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf