Linear LT6657AHMS8-2.5#TRPBF
LT6657AHMS8-2.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT6657AHMS8-2.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP
Datasheet Download
LT6657AHMS8-2.5#TRPBF.pdf
Availability of LT6657AHMS8-2.5#TRPBF
QUANTITY
LT6657AHMS8-2.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6657AHMS8-2.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT6657AHMS8-2.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient1.5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz0.5ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz0.8ppmrms
Voltage - Input3 V ~ 40 V
Current - Supply1.2mA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6657AHMS8-2.5#TRPBF
Related LinksLT6657AHMS, LT6657AHMS8-2.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT6657AHMS8-2.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT6657AHMS8-2.5#TRPBF
FIXED IND 33UH 1.7A 97.8 MOHM datasheet.pdf
TERM SOLDER PIN .250" .051"L datasheet.pdf
CBL 16POS 0.5MM JMPR TYPE D 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 18 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
2.00MM HDER W/B STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf