Linear LT8610ABHMSE-3.3#PBF
LT8610ABHMSE-3.3#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT8610ABHMSE-3.3#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK 3.3V 3.5A SYNC 16MSOP
Datasheet Download
LT8610ABHMSE-3.3#PBF.pdf
Availability of LT8610ABHMSE-3.3#PBF
QUANTITY
LT8610ABHMSE-3.3#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT8610ABHMSE-3.3#PBF
Internal Part NumberEIS-LT8610ABHMSE-3.3#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package37
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.4V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3.5A
Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT8610ABHMSE-3.3#PBF
Related LinksLT8610ABHM, LT8610ABHMSE-3.3#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT8610ABHMSE-3.3#PBF Details Description
Related parts for LT8610ABHMSE-3.3#PBF
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.1A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf