Linear LT8610ABIMSE-3.3#TRPBF
LT8610ABIMSE-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT8610ABIMSE-3.3#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK 3.3V 3.5A SYNC 16MSOP
Datasheet Download
LT8610ABIMSE-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT8610ABIMSE-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT8610ABIMSE-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT8610ABIMSE-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT8610ABIMSE-3.3#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.4V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3.5A
Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT8610ABIMSE-3.3#TRPBF
Related LinksLT8610ABIMS, LT8610ABIMSE-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT8610ABIMSE-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT8610ABIMSE-3.3#TRPBF
EVAL MODULE FOR MAX19711 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS FEMALE STR SHORT datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 512CPR datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
D4N-2220 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 805MA 320 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf