Linear LT8610AIMSE-3.3#TRPBF
LT8610AIMSE-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT8610AIMSE-3.3#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK 3.3V 3.5A SYNC 16MSOP
Datasheet Download
LT8610AIMSE-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT8610AIMSE-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT8610AIMSE-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT8610AIMSE-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT8610AIMSE-3.3#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.4V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output3.5A
Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT8610AIMSE-3.3#TRPBF
Related LinksLT8610AIMS, LT8610AIMSE-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT8610AIMSE-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT8610AIMSE-3.3#TRPBF
DIODE GP 400V 6A MICRODE BUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 16SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM PCB VERT 16POS datasheet.pdf