| Internal Part Number | EIS-LTC1068-50IG#TRPBF | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Interface - Filters - Active | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Filter Type | Universal Switched Capacitor | |
| Frequency - Cutoff or Center | 50kHz | |
| Number of Filters | 4 | |
| Filter Order | 8th | |
| Voltage - Supply | 3.14 V ~ 11 V, ±3.14 V ~ 5.5 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |
| Supplier Device Package | 28-SSOP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LTC1068-50IG#TRPBF | |
| Related Links | LTC1068-5, LTC1068-50IG#TRPBF Datasheet, Linear Distributor | |
 | 5221402-2 | CONN BNC PLUG R/A 75 OHM CRIMP | datasheet.pdf | |