Linear LTC1517ES5-3.3#TR
LTC1517ES5-3.3#TR picture photo
Mfg. Part Number
LTC1517ES5-3.3#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG SWITCHD CAP 3.3V SOT23
Datasheet Download
LTC1517ES5-3.3#TR.pdf
Availability of LTC1517ES5-3.3#TR
QUANTITY
LTC1517ES5-3.3#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1517ES5-3.3#TR
Internal Part NumberEIS-LTC1517ES5-3.3#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyCharge Pump
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2V
Voltage - Input (Max)4.4V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Frequency - Switching700kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1517ES5-3.3#TR
Related LinksLTC1517E, LTC1517ES5-3.3#TR Datasheet, Linear Distributor
LTC1517ES5-3.3#TR Details Description
Related parts for LTC1517ES5-3.3#TR
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
EURO TYPE M PIN ASSY 60+4 PWRC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING WHT 0.075" datasheet.pdf