KEMET CK06BX224K
CK06BX224K picture photo
Mfg. Part Number
CK06BX224K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
CK06BX224K.pdf
Availability of CK06BX224K
QUANTITY
CK06BX224K Order Process
Ship out your order
Specifications of CK06BX224K
Internal Part NumberEIS-CK06BX224K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-C-11015, CK06
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesMilitary
Failure Rate-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CK06BX224K
Related LinksCK06B, CK06BX224K Datasheet, KEMET Distributor
CK06BX224K Details Description
Related parts for CK06BX224K
TRANS NPN 60V 1.5A TO-252AA datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 6A TO263-2 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.6A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
2X8 R.A. L-N-L HDR ASM. datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf