KEMET PHE450KB6100JR06
PHE450KB6100JR06 picture photo
Mfg. Part Number
PHE450KB6100JR06
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
PHE450KB6100JR06.pdf
Availability of PHE450KB6100JR06
QUANTITY
PHE450KB6100JR06 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHE450KB6100JR06
Internal Part NumberEIS-PHE450KB6100JR06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHE450
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHE450KB6100JR06
Related LinksPHE450KB, PHE450KB6100JR06 Datasheet, KEMET Distributor
PHE450KB6100JR06 Details Description
Related parts for PHE450KB6100JR06
IC SERIAL INTERFACE ADT 16SOIC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10.53UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf