Linear LTC1540CS8#TRPBF
LTC1540CS8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1540CS8#TRPBF
Manufacturer
Product Category
Linear - Comparators
Brief Description
IC COMP NANOPOWER W/REF 8-SOIC
Datasheet Download
LTC1540CS8#TRPBF.pdf
Availability of LTC1540CS8#TRPBF
QUANTITY
LTC1540CS8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1540CS8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC1540CS8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Comparators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Typewith Voltage Reference
Number of Elements1
Output TypeCMOS, TTL
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2 V ~ 11 V, ±1 V ~ 5.5 V
Voltage - Input Offset (Max)12mV @ 5V
Current - Input Bias (Max)-
Current - Output (Typ)-
Current - Quiescent (Max)680nA
CMRR, PSRR (Typ)80dB CMRR, 80dB PSRR
Propagation Delay (Max)60µs
Hysteresis50mV
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1540CS8#TRPBF
Related LinksLTC1540C, LTC1540CS8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1540CS8#TRPBF Details Description
Related parts for LTC1540CS8#TRPBF
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 20SGL 3.18MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 330PF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 110 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf