Linear LTC1751EMS8-3.3#TRPBF
LTC1751EMS8-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1751EMS8-3.3#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8MSOP
Datasheet Download
LTC1751EMS8-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LTC1751EMS8-3.3#TRPBF
QUANTITY
LTC1751EMS8-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1751EMS8-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC1751EMS8-3.3#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyCharge Pump
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output100mA
Frequency - Switching800kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1751EMS8-3.3#TRPBF
Related LinksLTC1751EMS, LTC1751EMS8-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1751EMS8-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LTC1751EMS8-3.3#TRPBF
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MT-RJ LOOPBACK 62.5/125 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 436 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
BKWY HEADER TIN 12POS R/A datasheet.pdf
.080 DIA PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf