Linear LTC1911EMS8-1.5#TRPBF
LTC1911EMS8-1.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1911EMS8-1.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG SWITCHD CAP 1.5V 8MSOP
Datasheet Download
LTC1911EMS8-1.5#TRPBF.pdf
Availability of LTC1911EMS8-1.5#TRPBF
QUANTITY
LTC1911EMS8-1.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1911EMS8-1.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC1911EMS8-1.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyCharge Pump
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output250mA
Frequency - Switching1.5MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1911EMS8-1.5#TRPBF
Related LinksLTC1911EMS, LTC1911EMS8-1.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1911EMS8-1.5#TRPBF Details Description
Related parts for LTC1911EMS8-1.5#TRPBF
SHIELD BAG 5X8" METAL-OUT 100PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.625V SOT143 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V 0606 datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 27.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 24K OHM 2W 5% METAL OXIDE datasheet.pdf
CONN RCPT MIX-TEK 10POS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf