Linear LTC2256CUJ-12#TRPBF
LTC2256CUJ-12#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2256CUJ-12#TRPBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT 25MSPS 1.8V 40-QFN
Datasheet Download
LTC2256CUJ-12#TRPBF.pdf
Availability of LTC2256CUJ-12#TRPBF
QUANTITY
LTC2256CUJ-12#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2256CUJ-12#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2256CUJ-12#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC2262 - Ultra Low Power High Speed ADCs
Featured ProductHigh Speed ADCs
PCN Design/SpecificationTop Mark QFN (6x6) Package 30/Sep/2013
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)25M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceLVDS - Parallel, Parallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog1.7 V ~ 1.9 V
Voltage - Supply, Digital1.7 V ~ 1.9 V
Features-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2256CUJ-12#TRPBF
Related LinksLTC2256CU, LTC2256CUJ-12#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2256CUJ-12#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2256CUJ-12#TRPBF
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 130 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf