Linear LTC2315HTS8-12#TRMPBF
LTC2315HTS8-12#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2315HTS8-12#TRMPBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT 5MSPS TSOT23-8
Datasheet Download
LTC2315HTS8-12#TRMPBF.pdf
Availability of LTC2315HTS8-12#TRMPBF
QUANTITY
LTC2315HTS8-12#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2315HTS8-12#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2315HTS8-12#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGeneral Purpose SAR ADCs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)5M
Number of Inputs1
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceSPI
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeInternal
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 3.6 V, 5V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 3.6 V, 5V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2315HTS8-12#TRMPBF
Related LinksLTC2315HTS, LTC2315HTS8-12#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2315HTS8-12#TRMPBF Details Description
Related parts for LTC2315HTS8-12#TRMPBF
MOSFET N/P-CH 55V 8-SOIC datasheet.pdf
ENCODER OPT 12POS ROTARY OUT PCB datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 44POS .156 GREEN datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 2A SOT89-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL .093 CRIMP PIN 1189TL datasheet.pdf
350 TB SOCKET VER B/TYPE datasheet.pdf
DIN MISCELLANEOUS datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM CC 12VDC datasheet.pdf