Linear LTC2630HSC6-HM12#TRMPBF
LTC2630HSC6-HM12#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2630HSC6-HM12#TRMPBF
Brief Description
IC DAC 12BIT R-R SC70-6
Datasheet Download
LTC2630HSC6-HM12#TRMPBF.pdf
Availability of LTC2630HSC6-HM12#TRMPBF
QUANTITY
LTC2630HSC6-HM12#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2630HSC6-HM12#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2630HSC6-HM12#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC263x 12-, 10-, and 8-Bit VOUT DAC Family
Featured ProductVoltage Output DACs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time4.4µs
Number of Bits12
Data InterfaceMICROWIRE™, Serial, SPI™
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageSC-70-6
Number of Outputs and Type1 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2630HSC6-HM12#TRMPBF
Related LinksLTC2630HSC6, LTC2630HSC6-HM12#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2630HSC6-HM12#TRMPBF Details Description
Related parts for LTC2630HSC6-HM12#TRMPBF
RES SMD 47K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 32VDC 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf