Linear LTC2631ITS8-HZ10#TRMPBF
LTC2631ITS8-HZ10#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2631ITS8-HZ10#TRMPBF
Brief Description
IC DAC 10BIT VOUT TSOT23-8
Datasheet Download
LTC2631ITS8-HZ10#TRMPBF.pdf
Availability of LTC2631ITS8-HZ10#TRMPBF
QUANTITY
LTC2631ITS8-HZ10#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2631ITS8-HZ10#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2631ITS8-HZ10#TRMPBF
Featured ProductVoltage Output DACs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time3.8µs
Number of Bits10
Data InterfaceI²C
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Number of Outputs and Type1 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2631ITS8-HZ10#TRMPBF
Related LinksLTC2631ITS8, LTC2631ITS8-HZ10#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2631ITS8-HZ10#TRMPBF Details Description
Related parts for LTC2631ITS8-HZ10#TRMPBF
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6" 5A MED datasheet.pdf