Linear LTC2633CTS8-LX12#TRMPBF
LTC2633CTS8-LX12#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2633CTS8-LX12#TRMPBF
Brief Description
IC DAC DUAL I2C TSOT-23-8
Datasheet Download
LTC2633CTS8-LX12#TRMPBF.pdf
Availability of LTC2633CTS8-LX12#TRMPBF
QUANTITY
LTC2633CTS8-LX12#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2633CTS8-LX12#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2633CTS8-LX12#TRMPBF
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time4.5µs
Number of Bits12
Data InterfaceI²C
Number of Converters2
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Number of Outputs and Type2 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2633CTS8-LX12#TRMPBF
Related LinksLTC2633CTS8, LTC2633CTS8-LX12#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2633CTS8-LX12#TRMPBF Details Description
Related parts for LTC2633CTS8-LX12#TRMPBF
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 27POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 40V 6.8A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 48 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 140MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC CONV DC/DC PWM 0.775MA 7DIP datasheet.pdf