Linear LTC2634CUD-LMX12#PBF
LTC2634CUD-LMX12#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2634CUD-LMX12#PBF
Brief Description
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 16QFN
Datasheet Download
LTC2634CUD-LMX12#PBF.pdf
Availability of LTC2634CUD-LMX12#PBF
QUANTITY
LTC2634CUD-LMX12#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2634CUD-LMX12#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2634CUD-LMX12#PBF
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package121
Series-
PackagingTube
Settling Time4.2µs
Number of Bits12
Data InterfaceMICROWIRE™, Serial, SPI™
Number of Converters4
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (3x3)
Number of Outputs and Type4 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2634CUD-LMX12#PBF
Related LinksLTC2634CUD, LTC2634CUD-LMX12#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2634CUD-LMX12#PBF Details Description
Related parts for LTC2634CUD-LMX12#PBF
CABLE 2COND 22AWG GRAY 100' datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC SWIT PWM GREEN CM OVP HV 8SOP datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RS-232 DUAL SRL 38TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf