Linear LTC2635HUD-LMO12#TRPBF
LTC2635HUD-LMO12#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2635HUD-LMO12#TRPBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 12BIT I2C QUAD 16-QFN
Datasheet Download
LTC2635HUD-LMO12#TRPBF.pdf
Availability of LTC2635HUD-LMO12#TRPBF
QUANTITY
LTC2635HUD-LMO12#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2635HUD-LMO12#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2635HUD-LMO12#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC263x 12-, 10-, and 8-Bit VOUT DAC Family
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time4.4µs
Number of Bits12
Data InterfaceI²C
Number of Converters4
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (3x3)
Number of Outputs and Type4 Voltage
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2635HUD-LMO12#TRPBF
Related LinksLTC2635HUD-, LTC2635HUD-LMO12#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2635HUD-LMO12#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2635HUD-LMO12#TRPBF
CAP CER 0.033UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
GDT 800V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 2POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
990-3 CUTOFF PLATE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf