Linear LTC2636HDE-LZ12#PBF
LTC2636HDE-LZ12#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2636HDE-LZ12#PBF
Brief Description
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 14-DFN
Datasheet Download
LTC2636HDE-LZ12#PBF.pdf
Availability of LTC2636HDE-LZ12#PBF
QUANTITY
LTC2636HDE-LZ12#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2636HDE-LZ12#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2636HDE-LZ12#PBF
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package91
Series-
PackagingTube
Settling Time4.8µs
Number of Bits12
Data InterfaceMICROWIRE™, Serial, SPI™
Number of Converters8
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package14-DFN (4x3)
Number of Outputs and Type8 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2636HDE-LZ12#PBF
Related LinksLTC2636HD, LTC2636HDE-LZ12#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2636HDE-LZ12#PBF Details Description
Related parts for LTC2636HDE-LZ12#PBF
RES SMD 137K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 18MH .3A datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
ANT EMB NANO 802.11BA SMA MALE datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 200V SCREW datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/04GL 1.5RL datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 34POS SMD datasheet.pdf