Linear LTC2637IMS-LMI12#TRPBF
LTC2637IMS-LMI12#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2637IMS-LMI12#TRPBF
Brief Description
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 16MSOP
Datasheet Download
LTC2637IMS-LMI12#TRPBF.pdf
Availability of LTC2637IMS-LMI12#TRPBF
QUANTITY
LTC2637IMS-LMI12#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2637IMS-LMI12#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2637IMS-LMI12#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC263x 12-, 10-, and 8-Bit VOUT DAC Family
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time4.5µs
Number of Bits12
Data InterfaceI²C
Number of Converters8
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package16-MSOP
Number of Outputs and Type8 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2637IMS-LMI12#TRPBF
Related LinksLTC2637IMS-, LTC2637IMS-LMI12#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2637IMS-LMI12#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2637IMS-LMI12#TRPBF
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 976K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
WRENCH BOX END 7MMX8MM 6.69" datasheet.pdf
OSC XO 124.342857MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 312.8 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf