Linear LTC2641IDD-16#PBF
LTC2641IDD-16#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2641IDD-16#PBF
Brief Description
IC DAC 16BIT VOUT 8-DFN
Datasheet Download
LTC2641IDD-16#PBF.pdf
Availability of LTC2641IDD-16#PBF
QUANTITY
LTC2641IDD-16#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2641IDD-16#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2641IDD-16#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Loop DAC
Featured ProductVoltage Output DACs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package121
Series-
PackagingTube
Settling Time1µs
Number of Bits16
Data InterfaceMICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (3x3)
Number of Outputs and Type1 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2641IDD-16#PBF
Related LinksLTC2641I, LTC2641IDD-16#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2641IDD-16#PBF Details Description
Related parts for LTC2641IDD-16#PBF
CONN FFC VERT 30POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
PANEL STEEL 22.2X10.2" WHT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 60POS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V C0G 0805 datasheet.pdf