Linear LTC2642CMS-14#TRPBF
LTC2642CMS-14#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2642CMS-14#TRPBF
Brief Description
IC DAC 14BIT VOUT 10-MSOP
Datasheet Download
LTC2642CMS-14#TRPBF.pdf
Availability of LTC2642CMS-14#TRPBF
QUANTITY
LTC2642CMS-14#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2642CMS-14#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2642CMS-14#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVoltage Output DACs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time1µs
Number of Bits14
Data InterfaceMICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-MSOP
Number of Outputs and Type1 Voltage, Bipolar
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2642CMS-14#TRPBF
Related LinksLTC2642CM, LTC2642CMS-14#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2642CMS-14#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2642CMS-14#TRPBF
IC FPGA 80 I/O 100VQFP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.5A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 5MHZ TO3-8 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/2.8V 10DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SST DEBURRING WHEEL 8" 7A FIN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM datasheet.pdf