Linear LTC2657BIFE-H16#TRPBF
LTC2657BIFE-H16#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2657BIFE-H16#TRPBF
Brief Description
IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20TSSOP
Datasheet Download
LTC2657BIFE-H16#TRPBF.pdf
Availability of LTC2657BIFE-H16#TRPBF
QUANTITY
LTC2657BIFE-H16#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2657BIFE-H16#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2657BIFE-H16#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC265x 16-/12-Bit Quad and Octal Voltage Output DACs
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time9.1µs
Number of Bits16
Data InterfaceI²C
Number of Converters8
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package20-TSSOP-EP
Number of Outputs and Type8 Voltage, Unipolar
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2657BIFE-H16#TRPBF
Related LinksLTC2657BIF, LTC2657BIFE-H16#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2657BIFE-H16#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2657BIFE-H16#TRPBF
IC SUPPLY VOLT SUPERVISOR 8TSSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT SATA 22POS VERT PCB PF datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MA-20APC4 2N/C 4M CABLE PRE-WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 13K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf