Linear LTC2668HUJ-16#PBF
LTC2668HUJ-16#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2668HUJ-16#PBF
Brief Description
IC DAC 16BIT 16CH 40QFN
Datasheet Download
LTC2668HUJ-16#PBF.pdf
Availability of LTC2668HUJ-16#PBF
QUANTITY
LTC2668HUJ-16#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2668HUJ-16#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2668HUJ-16#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File16-Channel, 16/12-Bit Voltage Output DACs in a Tiny 6mm x 6mm Package
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package61
Series-
PackagingTube
Settling Time9µs
Number of Bits16
Data InterfaceSPI
Number of Converters16
Voltage Supply SourceAnalog and Digital
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case40-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-QFN (6x6)
Number of Outputs and Type16 Voltage, Bipolar
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2668HUJ-16#PBF
Related LinksLTC2668H, LTC2668HUJ-16#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2668HUJ-16#PBF Details Description
Related parts for LTC2668HUJ-16#PBF
BACKSHELL DB25 GREY PLASTIC datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040V/H2730TR 4" datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
BAG MOISTURE BARR 10"X30" 1=1EA datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SW DISTRIBUTION SOT23-6L datasheet.pdf
OSC XO 18.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MICRO 9C S 72" WHT FLOAT datasheet.pdf