TDK Corporation C1005X8R1E153K050BB
C1005X8R1E153K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X8R1E153K050BB
Brief Description
CAP CER 0.015UF 25V X8R 0402
Datasheet Download
C1005X8R1E153K050BB.pdf
Availability of C1005X8R1E153K050BB
QUANTITY
C1005X8R1E153K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X8R1E153K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X8R1E153K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series High Temperature X8R MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X8R1E153K050BB
Related LinksC1005X8R1, C1005X8R1E153K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X8R1E153K050BB Details Description
Related parts for C1005X8R1E153K050BB
RES SMD 15K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BCK SEPIC 3.3V 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
IC MONITOR/CONTROL ANALOG 48TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.42 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
IC CONV DC/DC STP-DN 10USMD datasheet.pdf
IC FPGA 84 I/O 132QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM datasheet.pdf