Sullins Connector Solutions AMM43DSUN
AMM43DSUN picture photo
Mfg. Part Number
AMM43DSUN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD
Datasheet Download
AMM43DSUN.pdf
Availability of AMM43DSUN
QUANTITY
AMM43DSUN Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM43DSUN
Internal Part NumberEIS-AMM43DSUN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM43DSUN
Related LinksAMM4, AMM43DSUN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM43DSUN Details Description
Related parts for AMM43DSUN
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 160MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNTING BRACKET SILVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
BNC BHD JACK KIT datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf