Linear LTC3405AES6-1.5#TRPBF
LTC3405AES6-1.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC3405AES6-1.5#TRPBF
Brief Description
IC REG BUCK 1.5V 0.3A SYNC SOT23
Datasheet Download
LTC3405AES6-1.5#TRPBF.pdf
Availability of LTC3405AES6-1.5#TRPBF
QUANTITY
LTC3405AES6-1.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC3405AES6-1.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC3405AES6-1.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output300mA
Frequency - Switching1.5MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC3405AES6-1.5#TRPBF
Related LinksLTC3405AES, LTC3405AES6-1.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC3405AES6-1.5#TRPBF Details Description
Related parts for LTC3405AES6-1.5#TRPBF
LED 5MM 5V VERT RED PC MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
COUPLNG ELBOW TILT FOR RECT TUBE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 90MA 55 MOHM TH datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 80MA 350 MOHM datasheet.pdf
222G0104 TOP SIDE PLATE- 4 SID datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf