Linear LTC3624EDD-3.3#TRPBF
LTC3624EDD-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC3624EDD-3.3#TRPBF
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 2A SYNC 8DFN
Datasheet Download
LTC3624EDD-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LTC3624EDD-3.3#TRPBF
QUANTITY
LTC3624EDD-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC3624EDD-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC3624EDD-3.3#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)17V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)