TDK Corporation LTF3020T-100M-D
LTF3020T-100M-D picture photo
Mfg. Part Number
LTF3020T-100M-D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 820MA 260 MOHM
Datasheet Download
LTF3020T-100M-D.pdf
Availability of LTF3020T-100M-D
QUANTITY
LTF3020T-100M-D Order Process
Ship out your order
Specifications of LTF3020T-100M-D
Internal Part NumberEIS-LTF3020T-100M-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLTF-D Series Automotive Low-Profile Power Inductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLTF3020-D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating820mA
Current - Saturation590mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTF3020T-100M-D
Related LinksLTF3020, LTF3020T-100M-D Datasheet, TDK Corporation Distributor
LTF3020T-100M-D Details Description
Related parts for LTF3020T-100M-D
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 45UH SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
SOCKET SOLDER TERM 100V XFMR datasheet.pdf