Lite-On, Inc. LTL-10253W
LTL-10253W picture photo
Mfg. Part Number
LTL-10253W
Brief Description
LED YELLOW DIFF 4.8MM ROUND T/H
Datasheet Download
LTL-10253W.pdf
Availability of LTL-10253W
QUANTITY
LTL-10253W Order Process
Ship out your order
Specifications of LTL-10253W
Internal Part NumberEIS-LTL-10253W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating12.6mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 4.75mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test10mA
Viewing Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant588nm
Wavelength - Peak585nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension-
Height (Max)7.20mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTL-10253W
Related LinksLTL-1, LTL-10253W Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
LTL-10253W Details Description
Related parts for LTL-10253W
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 300W datasheet.pdf
CONN T-ADAPTER 4P-4P/4P M-F/F datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 260.5 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 10DFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 20 AWG BLU datasheet.pdf
C10 22K 5% (LOOSE) datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Pin-Selectable Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf