Vishay Sfernice LTO050FR0680JTE3
LTO050FR0680JTE3 picture photo
Mfg. Part Number
LTO050FR0680JTE3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.068 OHM 50W 5% TO220
Datasheet Download
LTO050FR0680JTE3.pdf
Availability of LTO050FR0680JTE3
QUANTITY
LTO050FR0680JTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTO050FR0680JTE3
Internal Part NumberEIS-LTO050FR0680JTE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLTO Power Thick Film Resistors 30 W, 50 W & 100 W
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesLTO 50
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.068
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.409" L x 0.126" W (10.40mm x 3.20mm)
Height0.650" (16.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTO050FR0680JTE3
Related LinksLTO050FR, LTO050FR0680JTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
LTO050FR0680JTE3 Details Description
Related parts for LTO050FR0680JTE3
BATTERY LITHIUM 3V C W/TAB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
JACK TEST HORZ LOW PRO BLUE AU datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.73"LX4.76"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf