Microchip Technology PIC12F609T-I/MF
PIC12F609T-I/MF picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F609T-I/MF
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12F609T-I/MF.pdf
Availability of PIC12F609T-I/MF
QUANTITY
PIC12F609T-I/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F609T-I/MF
Internal Part NumberEIS-PIC12F609T-I/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginDFN-8L Qualification 21/Nov/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C