Lite-On, Inc. LTPL-M08208ZS50-T0
LTPL-M08208ZS50-T0 picture photo
Mfg. Part Number
LTPL-M08208ZS50-T0
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB CCT 5000K 80CRI SMD
Datasheet Download
LTPL-M08208ZS50-T0.pdf
Availability of LTPL-M08208ZS50-T0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LTPL-M08208ZS50-T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTPL-M08208ZS50-T0
Internal Part NumberEIS-LTPL-M08208ZS50-T0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package30
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesLTPL-M08
PackagingTube
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test885 lm (Typ)
Current - Test180mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test137 lm/W
Current - Max300mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension13.50mm L x 13.50mm W
Height1.80mm
Light Emitting Surface (LES)1.80mm
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTPL-M08208ZS50-T0
Related LinksLTPL-M082, LTPL-M08208ZS50-T0 Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
LTPL-M08208ZS50-T0 Details Description
Related parts for LTPL-M08208ZS50-T0
JFET N-CH 10MA 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
LED E10 BASE T3-1/4 YELLOW 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 154 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD PWR DETECTOR LTC5564 datasheet.pdf
HEATSHRINK 25.4MM ID 50MM L datasheet.pdf