Rohm Semiconductor LTR100JZPF1500
LTR100JZPF1500 picture photo
Mfg. Part Number
LTR100JZPF1500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
LTR100JZPF1500.pdf
Availability of LTR100JZPF1500
QUANTITY
LTR100JZPF1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR100JZPF1500
Internal Part NumberEIS-LTR100JZPF1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR100JZPF1500
Related LinksLTR100J, LTR100JZPF1500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR100JZPF1500 Details Description
Related parts for LTR100JZPF1500
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
POT 47K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 12NS 44PLCC datasheet.pdf
SENSOR PRES 6MBAR GAUG 5V SIP datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 975MA 160 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf