Rohm Semiconductor LTR10EVHJL7R5
LTR10EVHJL7R5 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EVHJL7R5
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 1/2W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EVHJL7R5.pdf
Availability of LTR10EVHJL7R5
QUANTITY
LTR10EVHJL7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EVHJL7R5
Internal Part NumberEIS-LTR10EVHJL7R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EVHJL7R5
Related LinksLTR10E, LTR10EVHJL7R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EVHJL7R5 Details Description
Related parts for LTR10EVHJL7R5
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf
LCD MODULE 16X1 CHARACTER datasheet.pdf
RS232 TRANSCVR PKG 16PIN 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMP RESISTIVE TO-92MINI datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 33POS R/A datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
FUSE RENEWABLE CLASS H 35A 250V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 1X1 16MLF datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTPORT X4H ZB VERIZON US datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf