Rohm Semiconductor LTR10EZPJ151
LTR10EZPJ151 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EZPJ151
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1/4W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EZPJ151.pdf
Availability of LTR10EZPJ151
QUANTITY
LTR10EZPJ151 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EZPJ151
Internal Part NumberEIS-LTR10EZPJ151
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EZPJ151
Related LinksLTR10E, LTR10EZPJ151 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EZPJ151 Details Description
Related parts for LTR10EZPJ151
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 32POS R/A 3.0MM datasheet.pdf