Rohm Semiconductor LTR10EZPJ1R2
LTR10EZPJ1R2 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EZPJ1R2
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 1/4W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EZPJ1R2.pdf
Availability of LTR10EZPJ1R2
QUANTITY
LTR10EZPJ1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EZPJ1R2
Internal Part NumberEIS-LTR10EZPJ1R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
Featured ProductLTR Series Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EZPJ1R2
Related LinksLTR10E, LTR10EZPJ1R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EZPJ1R2 Details Description
Related parts for LTR10EZPJ1R2
CONN HEADER VERT 9POS 2.5MM GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
OPT SENSOR ROUND LENS K BIN LED datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC A/D 10-BIT 1-CH 73K 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/64"-50' BLACK datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HANDTOOL FOR 50752 datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf