Nichicon UTT1A330MDD
UTT1A330MDD picture photo
Mfg. Part Number
UTT1A330MDD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UTT1A330MDD.pdf
Availability of UTT1A330MDD
QUANTITY
UTT1A330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTT1A330MDD
Internal Part NumberEIS-UTT1A330MDD
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current74mA
Impedance4 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTT1A330MDD
Related LinksUTT1A, UTT1A330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UTT1A330MDD Details Description
Related parts for UTT1A330MDD
CONN HEADER .100 DUAL R/A 6POS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 6W datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 BK RED datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 20V SOD123 datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X20MM 2WR datasheet.pdf
100UF 500V 25X35MM 105C 3000H datasheet.pdf