Vishay/Dale RNC65H1003FRB14
RNC65H1003FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC65H1003FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC65H1003FRB14.pdf
Availability of RNC65H1003FRB14
QUANTITY
RNC65H1003FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC65H1003FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC65H1003FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/05, RNC65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC65H1003FRB14
Related LinksRNC65H1, RNC65H1003FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC65H1003FRB14 Details Description
Related parts for RNC65H1003FRB14
IC MCU 8BIT 64KB QZROM 80QFP datasheet.pdf
RES SMD 3.01M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
XFRMR MODULE 1PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 20A 3.9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SLIC 2CH UNIV 100V 48QFN datasheet.pdf