Rohm Semiconductor LTR10EZPJ1R2
LTR10EZPJ1R2 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EZPJ1R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 1/4W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EZPJ1R2.pdf
Availability of LTR10EZPJ1R2
QUANTITY
LTR10EZPJ1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EZPJ1R2
Internal Part NumberEIS-LTR10EZPJ1R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EZPJ1R2
Related LinksLTR10E, LTR10EZPJ1R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EZPJ1R2 Details Description
Related parts for LTR10EZPJ1R2
FIXED IND 180UH 3.7A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HR10A RECEPT 6POS MALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 10W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 40POS datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC PLAD datasheet.pdf
CONTROLER IFM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf