Rohm Semiconductor LTR10EZPJ1R5
LTR10EZPJ1R5 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EZPJ1R5
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 1/4W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EZPJ1R5.pdf
Availability of LTR10EZPJ1R5
QUANTITY
LTR10EZPJ1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EZPJ1R5
Internal Part NumberEIS-LTR10EZPJ1R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EZPJ1R5
Related LinksLTR10E, LTR10EZPJ1R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EZPJ1R5 Details Description
Related parts for LTR10EZPJ1R5
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SNGL 5V OUT SIP8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf